“Pelagia” zwycięża

600x0_pelagia-w-bydgoszczy-1Działający przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Rykach zespół ludowy ?Pelagia? zdobył pierwszą nagrodę 16 Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów.

 


Jury imprezy, zakończonej w niedzielę 21 września w Bydgoszczy, przyznało ten laur ryckiej grupie w kategorii zespołów folklorystycznych.

600x0_pelagia-w-bydgoszczy-9Sukces “Pelagii” jest tym cenniejszy, że konkurencja była ogromna. W finale ogólnopolskim wystąpiły zespoły, które wcześniej musiały wywalczyć sobie nominacje podczas eliminacji wojewódzkich. Ryccy artyści zostali nominowani w maju podczas przeglądu wojewódzkiego w Puławach. W sumie w krajowym finale w Bydgoszczy zaprezentowało się prawie 800 seniorów z 56 grup artystycznych, łączących śpiew, taniec i popisy aktorskie.
Zespół “Pelagia” zaprezentował widowisko pod tytułem “Truś, truś warkocyk”, zaczerpniętym z jednej z pieśni ludowych, a nawiązujące do obrzędu weselnego. – Chodzi przede wszystkim o moment rozplecin warkocza panny młodej, i potem zwijania w zawój. Oprócz gry aktorskiej, ważny elementem przedstawienia były tradycyjne i bardzo różnorodne stroje, a także rekwizyty, na przykład rózga weselna, czyli udekorowana wieloma kolorami gałązka jałowca – relacjonuje w rozmowie  opiekun zespołu i instruktor tańca ludowego z centrum kultury w Rykach Paweł Warowny. Jego zdaniem wybór tematu widowiska wywarł ogromne wrażenie na jurorach, którzy podkreślali, że takie elementy są rzadko wykorzystywane w twórczości zespołów ludowych.

600x0_pelagia-w-bydgoszczy-9Członkowie komisji docenili też różnorodność i niezwykłą estetykę strojów, precyzyjne odtworzenie dawnego obrzędu i popisy aktorskie seniorów, choć wśród występujących była jedna osoba, która nie spełniała kryterium wiekowego. Za zgodą organizatorów, dla uwiarygodnienia inscenizacji, w roli panny młodej mogliśmy obsadzić artystkę zdecydowanie młodszą od pozostałych członków grupy – dodaje Paweł Warowny.

Tak wysokie oceny jurorów zdobyli: kierownik zespołu “Pelagia” Krystyna Żaczek, grający na harmonii trzyrzędowej muzykant Ryszard Rzążewski, a także Henryka Żaczek, Genowefa Kurant, Maria Korda, Wanda Koza, Krystyna Królik, Jadwiga Kuchnio, Józef kuchnio, Cezary Kardas, Andrzej Lewczyk i Aleksandra Dębek.

Grupa wystąpiła w finale ogólnopolskim przeglądu, który odbywa się co dwa lata, dopiero drugi raz. Za pierwszym razem, cztery lata temu, zespół zajął trzecie miejsce.

600x0_pelagia-w-bydgoszczy-14Wcześniej, pod koniec czerwca tego roku, zwycięskie widowisko zostało zaprezentowane podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach, gdzie również zdobyło pierwszą nagrodę.

W przyszłym miesiącu grupa weźmie udział w Ogólnopolskim Konkursie Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie, gdzie zaprezentuje fragment widowiska weselnego, rozbudowany w części tanecznej z udziałem nie tylko seniorów, ale również młodszych wykonawców.
Członkowie zespołu dziękują za wsparcie przy organizacji wyjazdu i występów MGCK i Starostwu Powiatowemu w Rykach.

(fot. Zespół “Pelagia”)