Podium w dożynkowym debiucie w Spale

200_dozynki-w-spale2018-bJeden z najładniejszych w Polsce wieńców dożynkowych powstał w tym roku w gminie Nowodwór. Podczas Dożynek Prezydenckich, które w miniony weekend odbyły się w Spale trzecie miejsce zajęła kompozycja, wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Grabowie Ryckim.

- Sukces jest tym większy, że jeszcze nigdy nie byliśmy na ogólnopolskim święcie plonów. Przed rokiem nasz wieniec wygrał jednak konkursu wojewódzki i to nam przypadł zaszczyt reprezentowania całego regionu na tegorocznych Dożynkach Prezydenckich w Spale. Jak się okazało wypadliśmy godnie, a podium w debiucie to naprawdę duże osiągnięcie – cieszy się  wójt gminy Nowodwór Ryszard Piotrowski.

Autorzy wieńca, który zdobył trzecie miejsce, przyznają, że starali się by ich kompozycja była jak najbardziej naturalna. Konstrukcję przygotowali mężczyźni z Grabowa Ryckiego, natomiast członkinie KGW zadbały o dorodne kłosy i barwne kwiaty oraz estetykę kompozycji.

 

 

Oprócz grupy wieńcowej, w liczącej 50 osób delegacji Gminy Nowodwór byli wójt, radni i pracownicy urzędu, a także przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Nowodworu z prezes Agnieszką Cybula i zespół śpiewaczy “Babeczki” z Zawitały.

Poza wieńcem gminna delegacja przygotowała stoisko promocyjne województwa lubelskiego m.in. z tradycyjnymi wędlinami i wyrobami rękodzielniczymi, w tym z płaskorzeźbami, wykonanymi przez Marka Markiewicza z Zawitały. Jedną z jego prac otrzymała na pamiątkę para prezydencka, która odwiedziła stoisko w Spale. 

Drugie miejsce w konkursie wieńców zajęła kompozycja z Wielkopolski, a pierwszą nagrodę odebrała Małopolska. 


(fot. UG Nowodwór)