Powróćmy jak za dawnych lat

a1Sentymentalną podróż w latach 20-te i 30-te minionego wieku zaproponowała swoim gościom w niedzielę 10 grudnia Szkoła Podstawowa w Nowodworze. Z jej propozycji skorzystało około 150 osób, które wysłuchały koncertu przedwojennych przebojów, a także obejrzały pokaz mody i widowisko na podstawie jednego z przedwojennych autorów.

W ten sposób szkoła w Nowodworze rozpoczęła obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, które potrwają w tej placówce do listopada przyszłego roku. 

Inauguracyjny koncert pod tytułem “Lata 20-te, Lata 30-te” rozpoczął pokaz mody w wykonaniu szóstoklasistów i gimnazjalistów, przygotowany pod okiem nauczycielek Agnieszki Pietrzak i Danuty Szewczak. W stylizacjach z okresu międzywojennego wystąpili: 

Zuzanna Dudkowska, Zuzanna Kulik, Julia Brzezińska oraz gimnazjaliści: Kinga Łukasiak, Jagoda Pośpiech, Emilia Cuch, Karolina Słomka, Oliwia Wysocka, Wiktoria Wawer, Weronika Pikuła, Weronika Pilzak, Kacper Gruza, Andżelika Lesisz, Bartek Kępa, Patrycja Latusek, Zuzanna Cąkała, Paulina Stachnio i Dominika Konopka. Towarzyszyli im Kacper Prządka i Bartek Głodnicki, którzy podczas prezentacji wcielili się w role przedwojennych kelnerów.

 

Gdy koleżanki, koledzy, nauczyciele, a także rodzice, dziadkowie i pozostali widzowie nacieszyli oczy wykwintnymi strojami scenę opanowali wokaliści. W ich wykonaniu publiczność można posłuchać takich szlagierów jak: “Ada, to nie wypada”, “Ta ostatnia niedziela”, “Powróćmy jak za dawnych lat”, “Seksapil”, “Odrobina szczęścia w miłości” “Już nie zapomnisz mnie”, “Ach, jak przyjemnie”, “Już nigdy”, “Brunetki, blondynki” czy “Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Zaśpiewali je uczniów klas VII i gimnazjaliści: Borys Cuch, Aleksandra Maciejewska, Ewa Skrzypiec, Kacper Konopka, Agnieszka Pawłowska, Eliza Markiewicz, Amelia Niebrzydowska i Wiktoria Ziemianek. Popisom wokalnym towarzyszyła prezentacja multimedialna, przygotowana przez nauczycielkę języka polskiego i autorkę scenariusza całej uroczystości, Henrykę Walczak.

 

a2Koncert poprowadzili Aleksandra Sałacińska i Patryk Prządka z klasy VIIb, za oprawę muzyczną, przygotowanie wokalistów i oświetlenie zadbał nauczyciel muzyki Artur Kamiński, za stylizacje wykonawców – Beata Niebrzydowska, a za dekoracje – Dorota Stosio i Andrzej Staniszewski. 

Gdy widzowie byli przygotowani na koniec spotkania po części muzycznej organizatorzy mieli dla nich niespodziankę w postaci występu Amatorskiej Grupy Teatralnej Rodziców z humorystyczną wersją “Rzepki” Juliana Tuwima. W role bohaterów wiersza autora, który również żył i tworzył właśnie w okresie międzywojennym, wcielili się: Arkadiusz Mazurek (Rzepka), Justyna Mazurek (Dziadek), Agnieszka Wąsik (babcia), Dominika Pikuła (Wnuk), Ewa Wojtaś (Mruczek), Weronika Filipek (Kicia), Aldona Puzio (Bocian), Agnieszka Rudnicka (Żabka), Magdalena Cybula (Gęś), Iwona Ziemianek (Kurka) i Anna Głodnicka (Kawka).

 

a3Wśród innych atrakcji niedzielnego wieczoru była słodka kawiarenka, gdzie można było spróbować przepysznych ciast przygotowanych przez rodziców. Dochód ze sprzedaży słodkości i biletów wstępu na koncert będzie przeznaczony na potrzeby szkoły, w tym na zakup nowego sztandaru. W związku z reformą oświatową placówka w Nowodworze zmieniła bowiem nazwę z zespołu szkół ogólnokształcących na szkołę podstawową. 

Na pamiątkę spotkania wszyscy goście otrzymali specjalną gazetkę “Niecodziennik”. 

 

W wydawnictwie pod redakcją dyrektor Małgorzaty Gągały znalazły się a4m.in.: krótkie kalendarium historyczne okresu międzywojennego, fragmenty szkolnego archiwum, przedwojenne reklamy, a także życzenia z okazji zbliżających się świat oraz zaproszenie na podobne wydarzenia, które będą się odbywać prawie przez rok.

 

Niedzielny koncert był bowiem inauguracją większego projektu pod wspólnym hasłem “Obdarowani Polską, 100 lat niepodległej”, który będzie realizowany do listopada przyszłego roku, a został podzielony na cztery okresy historyczne. Po dwudziestoleciu międzywojennym będą to: II wojna światowa, czasy PRL-u i III Rzeczpospolita. 

Oprócz koncertów będą m.in.: emitowane w szkolnym radiowęźle audycje z czytanymi przez uczniów fragmentami wybranych powieści opowiadających o ważnych wydarzeniach w historii Polski, projekcje filmów, festyn rodzinny, gazetki tematyczne, wystawy, wycieczki, a nawet sadzenie drzew. W planach są jeszcze konkurs plastyczny “Moja mała ojczyzna”, wystawa sprzętu domowego “Dawniej i dziś”, wspólne przyrządzanie przez dzieci i rodziców, a potem także degustacja potraw regionalnych oraz gminny konkurs recytatorski poezji patriotycznej.


(fot. K. Cuch)