Profilaktyka przez teatr

a1Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowodworze mają niemałe talenty aktorskie, które z powodzeniem wykorzystują m.in. w celach profilaktycznych. Przykładem może być widowisko, które zaprezentowali we wtorek 19 grudnia swoim koleżankom i kolegom.

Spektakl pod tytułem “Pokój” składał się z kilku części, które dotykały różnych problemów młodych ludzi. – Od trudności w nauce, przez kłótnie z rówieśnikami i nieporozumienia z rodzicami, po prześladowanie kolegów, brak przyjaciół, awantury w domu i niebezpieczeństwa, związane z narkotykami czy alkoholem – wylicza szkolny pedagog i autorka scenariusza Edyta Pilzak, którą w przygotowaniu widowiska wspierała Anna Rybak. 

 

W głównych rolach wystąpiła ponad 20-osobowa grupa uczniów klas VIIa i VIIb, która pracowała nad spektaklem przez prawie 1,5 miesiąca. Efekty były pozytywne, ponieważ młodzi aktorzy za swój występ zostali nagrodzeni rzęsistymi brawami koleżanek i kolegów z klas IV – VII i gimnazjalistów. 

Takie przedstawienia odbywają się w szkole w Nowodworze co najmniej raz w roku. W ich przygotowanie angażują się uczniowie wielu klas, a spektakle oglądają również młodsze dzieci. Na przykład w ubiegłym roku czwartoklasiści wystawili “Śnieżkę”, która także miała profilaktyczny charakter. 

 

W tym roku szkolnym są planowane dwa widowiska. Oprócz “Pokoju” w wykonaniu siódmoklasistów, w maju kolejny spektakl zaprezentują uczniowie IVa. 


(fot. SP w Nowodworze)