Udany rok z e-składką w ZUS

infografika-eSkładkaKilka przelewów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to historia. Minął ponad rok, odkąd działa e-składka i każdy przedsiębiorca opłaca składki jednym przelewem na własny numer rachunku w ZUS. Jest łatwiej, spadło zadłużenie przedsiębiorców i wzrosły wpływy. Także w województwie lubelskim.

 

E-składka to zbiorcza nazwa dla zmian, które weszły w życie w styczniu 2018 roku. Od tamtej pory każdy przedsiębiorca ma w ZUS indywidualny numer rachunku do opłacania składek. Wpłatę realizuje jednym przelewem miesięcznie zamiast kilku. Nie musi też opisywać przelewu jak kiedyś, dzięki czemu natychmiast spadła liczba błędów w przelewach. W całym 2018 roku przedsiębiorcy pomylili się tylko 346 razy. Dla porównania w 2017 roku błędów w przelewach było 271 tysięcy.

Zmalało zadłużenie sprzed 2017

Instytucja sprawdziła również, jak po wprowadzeniu e-składki zmieniło się zadłużenie przedsiębiorców za lata 1999-2017. Okazuje się, że w województwie lubelskim zmalało. Na koniec 2017 roku wynosiło 746 mln zł, a rok później było już niższe o 134 mln zł (czyli o 18 proc.). Ten pozytywny trend widać również w grupie jednoosobowych firm w Lubelskiem. W ciągu roku ich zaległości wobec ZUS spadły o prawie 17,7 mln zł.

To efekt kilku czynników. W e-składce obowiązuje zasada, że wpłata do ZUS w pierwszej kolejności pokrywa najstarsze zaległości, dzięki czemu przestają rosnąć od nich odsetki. W ten sposób zniknęła pokusa opłacania tylko bieżących składek, bez uregulowania tych „starych”, zaległych. Spadek zadłużenia był również skutkiem zawartych układów ratalnych, umorzenia nieściągalnych długów, odpisywania na kontach należności przedawnionych, egzekucji oraz dobrowolnych wpłat.

Wyższe wpływy ze składek

Wzrosły także wpływy do ZUS w regionie. W 2018 roku w województwie lubelskim suma przelewów na rachunki składkowe sięgnęła prawie 9 mld zł. To o 8 proc. więcej niż wpłynęło na konta w ZUS w poprzednim roku.

 

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim