Uwierzyła, że inwestuje na giełdzie. Straciła 4000 zł

Ofiarą oszustów udających doradców finansowych padła 38-latka. Skuszona wizją szybkiego zarobku, zainteresowała się ogłoszeniem podczas przeglądania stron internetowych. Myśląc, że zarobi na giełdzie, zrobiła przelewy na łączną kwotę 4 tysięcy złotych, a następnie po zainstalowaniu programu do zdalnego sterowania, a20umożliwiła przestępcom korzystanie z jej konta bankowego. Policja apeluje o rozsądek. Nie ulegajmy złudnym wizjom dużego i szybkiego zysku oferowanego przez przestępców.

Kobieta, która zgłosiła się do komendy w Rykach, aby powiadomić o oszustwie, straciła w sumie 4 tysiące złotych. Jak powiedziała policjantom, została oszukana podczas inwestycji na giełdzie. Zaczęło się od ogłoszenia w Internecie. Pod koniec listopada 2022 roku 38-latka znalazła  ogłoszenie o treści „…zainwestuj na giełdzie, robot za ciebie będzie pracował, nie musisz się na tym znać, robot wykona całą pracę, duże zarobki miesięczne…”

Skuszona wizją szybkiego zarobku zgłosiła chęć zainwestowania swoich pieniędzy. Nie weryfikowała strony ani doradcy, który po krótkim czasie do niej oddzwonił. Mężczyzna  przekonał ją do wpłaty kwoty 4 tysięcy złotych na podane przez niego konto bankowe. Następnie polecił jej, aby zainstalowała na swoim telefonie program AnyDesk, służący do zdalnej obsługi sprzętów teleinformatycznych. Kobieta wykonała polecenie.

Następnie „doradca” próbował nakłonić ja do zaciągnięcia kredytu, aby mogła dalej inwestować, lecz z uwagi na brak zdolności kredytowej 38-latki, kredyt nie mógł jej zostać udzielony. Dopiero pod koniec stycznia kobieta zorientowała się, iż padła ofiara oszustów, gdy skontaktował się z nią pracownik jej banku. Poinformował ją, iż na jej koncie bankowym są wykonywane różne transakcje i mogło posłużyć do oszustw. Mieszkanka powiatu ryckiego zgłosiła sprawę  na policję.

W trosce o bezpieczeństwo Państwa środków finansowych oraz danych ostrzegamy przed próbami oszustw związanych z inwestowaniem na rynkach kryptowalut. Nie instalujmy polecanego nam oprogramowania, gdyż umożliwia oszustom dostęp do naszego sprzętu i jego zdalną obsługę. Nie ulegajmy złudnym wizjom dużego i szybkiego zysku oferowanego przez przestępców!

aspirant sztabowy Agnieszka Marchlak

KPP RYKI