Wakacje i początek roku szkolnego to dobry czas, aby uzupełnić szczepienia całej rodziny

hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhSzczepienia. Wakacje i początek roku szkolnego to dobry czas, aby uzupełnić szczepienia całej rodziny.

Rozmowa portalu www.zaszczepsiewiedza.pl z doktorem habilitowanym nauk medycznych, pediatrą i immunologiem Wojciechem Feleszką.

 

Przygotowania do wakacji w wielu rodzinach idą pełną parą. Czy, według Pana, Polacy często zapominają o szczepieniach planując egzotyczne podróże?

Nie, ja bardzo często mam okazję szczepić nawet całą rodzinę, która wybiera się w daleką podróż. Częściej jednak szczepię dorosłych, gdyż dzieci, których rodzice przestrzegają kalendarza szczepień, już zostały uodpornione na wiele chorób.

Czy nasz kalendarz szczepień wystarczy, abyśmy byli bezpieczni podczas wakacji?

To zależy oczywiście od tego, gdzie wybieramy się na wakacje. Jeśli jedziemy do bardzo popularnej ostatnio Chorwacji lub w ogóle ograniczamy się do Europy, to najprawdopodobniej zabezpieczenie, jakie daje nasz kalendarz szczepień jest wystarczające. Egzotyczne wycieczki wymagają jednak dokładnego sprawdzenia, jakie szczepienia są zalecane w danym rejonie. Informacji można szukać na stornach Głównego Inspektora Sanitarnego. Pamiętajmy, aby szukać wiarygodnych źródeł informacji.

Jakich szczepień najczęściej nam brakuje?

Przede wszystkim są to szczepienia przeciwko żółtej febrze, durowi brzusznemu oraz meningokokom. Te ostatnie są ważne, kiedy wybieramy się do Afryki. Wakacje to dobry czas, aby uzupełnić szczepienie przeciwko WZW A, które również powinni rozważyć rodzice przyszłych przedszkolaków.

Dlaczego?

Żółtaczka typu A znana jest wielu jako „choroba brudnych rąk”. Rodzice dzieci, wybierających się do przedszkola, gdzie w skupisku nowych osób nie trudno o „brudne ręce”, powinni poważnie rozważyć właśnie to szczepienie.

Często poleca się również szczepienie przeciwko ospie.

To prawda. Warto pomyśleć również o tym szczepieniu, choć jest to szczepienie zalecane, nie obowiązkowe.

Czy rodzice pierwszoklasisty również powinni zapytać lekarza o to, na co zaszczepić dziecko przed 1 września?

Dziecko, które idzie do szkoły, ma już za sobą wiele  niezbędnych, obowiązkowych szczepień, w tym w wieku 6 lat dawki przypominające szczepionek przeciwko błonicy, krztuścowi, tężcowi oraz polio. Przestrzegając więc kalendarza szczepień, nie ma potrzeby dodatkowo szczepić dziecko przed pójściem do szkoły.

W mediach możemy przeczytać, że zarówno we Włoszech, jak i w Niemczech, można mówić o powrocie do idei szczepień obowiązkowych dla dzieci. Co Pan sądzi o takich rozwiązaniach?

Nie mam wątpliwości, że to krok w dobrym kierunku, gdyż wiele osób w Polsce i całej Europie nierozsądnie ulega anty-szczepionkowej propagandzie i nie szczepi dzieci. Nie zapominajmy, że ludzie podróżują, a z nimi podróżują również choroby. Migracje ludności to również zjawisko powszechne. Oznacza to, że właśnie teraz przestrzeganie kalendarza szczepień jest niezwykle ważnym elementem profilaktyki chorób zakaźnych, którego nie można ignorować.

Wiarygodne informacje na temat szczepień można znaleźć na stronach: www.szczepienia.info, www.szczepienia.gis.gov.pl, www.zaszczepsiewiedza.pl

INFORMACJE DODATKOWE:

Zaszczep się wiedzą to akcja informacyjna i edukacyjna prowadzona od 2015 roku. Jest przewodnikiem po wiarygodnych i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?”, znajdą tu źródła wiedzy, sprawdzone przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią, czyli nauką dotyczącą szczepień. Akcję „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Centrum Medyczne Damiana, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

Dodatkowych informacji udziela:

Karolina Zioło

„Zaszczep się wiedzą”

e-mail: karolina.ziolo@msg.biz.pl