GROŹNE DACHOWANIE NA DK-48

Policjanci z Ryk wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło 11 czerwca br. na drodze krajowej numer 48 w Podlodowie. W wyniku zdarzenia samochód marki Toyota dachował i dwie osoby zostały ranne. Policja apeluje o ostrożność!

Do zdarzenia drogowego doszło 11.06.2022 r.  po godzinie 5:00 na drodze krajowej numer 48 w miejscowości Podlodów. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący samochodem osobowym marki Toyota 45-letni mieszkaniec powiatu radzyńskiego jadąc w kierunku Kocka podjął manewr wyprzedzania samochodu osobowego. Najprawdopodobniej w tym samym czasie kierujący wyprzedzanym pojazdem, podjął manewr ominięcia leżącego na jezdni martwego zwierzęcia. Kierujący toyotą chcąc uniknąć zderzenia, odbił kierownicą w lewo i stracił panowanie nad pojazdem, a następnie dachował w przydrożnym rowie.  Kierujący wyprzedzanym samochodem odjechał, nie zatrzymując się. Podczas zdarzenia kierujący toyotą i jego pasażer odnieśli obrażenia i zostali oni przewiezieni do szpitala. W chwili zdarzenia byli obaj trzeźwi, co potwierdziło przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości.

Obecnie  prowadzący postępowanie sprawdzą szczegóły i dokładne okoliczności zdarzenia.

Nie od dziś wiadomo, że wyprzedzanie pojazdem to najbardziej niebezpieczny manewr, jaki wykonuje kierowca w ruchu drogowym. To sytuacja, która w warunkach zwiększonej ostrożności, często przy dużych prędkościach, łączy ze sobą konieczność wykonania szeregu czynności w tym samym czasie.

Przypominamy, że kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzeniem upewnić się w szczególności, czy:

- ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;

- kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;

- kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

starszy aspirant Agnieszka Marchlak

KPP RYKI